Derma by LV -sarja on rakennettu tehoaineiden varaan, jotka on valittu erityisesti herkän, kuivan ja reagoivan ihon tarpeisiin. Sarjan ytimessä ovat bioteknologisesti kehitetyt aktiiviaineet sekä niitä täydentävät luonnonaktiivit. Niiden tehtävänä on tukea ihon suojamuuria, lisätä kosteutta ja rauhoittaa ärtynyttä ihoa.
Herkällä iholla on usein monta haastetta yhtä aikaa: iho kuivuu helposti, kiristää pesun jälkeen, punoittaa herkästi ja reagoi tavallista voimakkaammin lämpötilan vaihteluihin tai uusiin tuotteisiin. Yksi pelkkä peruskosteuttaja ei silloin aina riitä, vaan ihon tarvitsee saada sekä lisäkosteutta että tukea suojamuurin vahvistumiseen ja rauhoittumiseen. Siksi Derma by LV -sarjassa käytetään niin sanottuja hero-tehoaineita. Yksi ainesosa tekee usein monta asiaa: se voi samanaikaisesti kosteuttaa, vahvistaa suojamuuria, vähentää ärsytyksen tunnetta ja tukea ihon omaa mikrobiomia. Näin tuotteisiin saadaan paljon hyötyä ilman pitkiä ja monimutkaisia raaka-ainelistoja.
Sarjan keskeiset aktiiviaineet ovat keramidit, peptidiyhdisteet, hyaluronihappo, inuliini ja Ectoin. Ne on kehitetty bioteknologisten menetelmien avulla, eli ainesosia tuotetaan hallitusti hyödyntäen soluja, mikro-organismeja tai niiden molekyylitoimintoja. Tällä varmistetaan tasalaatuinen ja ennustettavasti toimiva lopputulos herkälle iholle.
Keramidit ovat ihon omia rasva-aineita ja tärkeä osa ihon suojamuuria. Kun keramidien määrä vähenee, iho voi kuivua, kiristää ja ärtyä helpommin. Keramideja sisältävät tuotteet auttavat palauttamaan tätä suojaa ja vähentämään kiristävää tunnetta.
Peptidit ovat pieniä aminohappoketjuja, jotka tukevat ihon rakennetta ja sen luonnollisia korjausprosesseja. Ne sopivat erityisen hyvin yö- ja hoitovoiteisiin, joiden tehtävänä on auttaa ihoa palautumaan yön aikana ja tukemaan kimmoisuutta pidemmällä aikavälillä.
Hyaluronihappo toimii iholla kosteuden magneettina. Se sitoo itseensä vettä ja auttaa lisäämään ihon kosteuspitoisuutta erityisesti pintakerroksissa. Hoitovedessä ja silmänympärysgeelissä hyaluronihappo tuo nopean, miellyttävän kosteuttavan tunteen ilman raskasta kalvoa iholla.
Inuliini on prebioottinen ainesosa, joka tukee ihon mikrobiomin tasapainoa. Kun ihon oma hyödyllinen mikrobikanta voi hyvin, iho ärtyy vähemmän ja tuntuu tasapainoisemmalta. Inuliini toimii ikään kuin ravintona ihon omalle mikrobiomille.
Ectoin on bioteknologisesti tuotettu tehoaine, joka suojaa soluja erilaisilta stressitekijöiltä, kuten kuivattavalta ilmastolta ja lämpötilan vaihteluilta. Se tukee ihon suojamuuria, lisää kosteutta ja rauhoittaa herkästi reagoivaa ihoa sekä antaa antioksidatiivista suojaa ympäristön rasituksia vastaan.
Bioteknologisten aktiiviaineiden rinnalla Derma by LV -sarjassa käytetään myös luonnosta peräisin olevia tehoaineita. Ne tukevat kosteutusta ja auttavat rauhoittamaan ihoa arjen tilanteissa.
CICA-uute (Centella asiatica) tukee ihon uusiutumista ja auttaa vähentämään punoitusta ja ärsytystä. Se sopii iholle, joka reagoi helposti esimerkiksi lämpötilan vaihteluihin, hankaukseen tai muuhun päivittäiseen kuormitukseen.
Sheavoi ravitsee ja pehmentää ihoa sekä auttaa ehkäisemään kosteuden haihtumista. Se muodostaa ihon pinnalle hengittävän ja suojaavan kalvon ja tuo pehmeyttä erityisesti kuiville ja karheille alueille.
Squalaani muistuttaa rakenteeltaan ihon omia lipidejä. Se on kevyt ja hyvin imeytyvä öljymäinen aine, joka pehmentää ihoa ja ehkäisee kuivuutta ilman rasvaista pintaa.
Bisabolol on kamomillasta tuttu rauhoittava ainesosa. Se auttaa vähentämään ärsytyksen ja punoituksen tunnetta ja tukee erityisesti herkästi reagoivaa ihoa.
Kosteuttavat & vahvistavat:
Hyaluronihappo – sitoo jopa 1000x vettä painoonsa nähden
Glyseroli – ehkäisee kosteuden haihtumista
Ksylitoli – kosteuttaa ja tukee mikrobiomia
Squalane (vegaaninen) – vahvistaa ihon suojamuuria
Suojaavat & rauhoittavat:
Ectoin – suojaa soluja stressitekijöiltä ja rauhoittaa
Allantoiini – pehmentää ja rauhoittaa ihoa
Bisabolol – vähentää punoitusta ja ärsytystä
CICA-uute – tukee ihon paranemista
Korjaavat & uudistavat:
Keramidit – vahvistavat ihon rakennetta
Peptidit – aktivoivat kollageenin tuotantoa
Inuliini & Prebiootit – tasapainottavat mikrobiomia
Sheavoi – ravitsee ja korjaa kuivaa ihoa
Derma by LV -sarjan tuotteita on testattu sekä kliinisissä testeissä että itsearviointitutkimuksissa, jotta nähdään sekä mitattava vaikutus iholla että se, miltä muutos tuntuu käyttäjän näkökulmasta.
Esimerkiksi sarjan hoitovoiteessa, LV CICA Repair & Rescue Cream tuotteessa on kolmen tehoaineen yhdistelmä: suojaava CICA-uute (Centella Asiatica Leaf Extract), bioteknologisesti tuotettu keramidi sekä rauhoittava bisabololi, yhdessä vahvistavat ihon luonnollista suojamuuria ja tukevat sen uusiutumista. Ravitseva koostumus sisältää vaseliinia, riisivahaa ja skvalaania, jotka pehmentävät ihon sileäksi ja ehkäisevät kuivumista tehokkaasti.
Tuotteen vaikutus on testattu kahdella tavalla: Kliinisen testin mukaan hoitovoide korjaa ihon suojamuuria 4 tunnissa *. Tutkimus toteutettiin ulkopuolisessa laboratoriossa ihotautilääkärin valvonnassa vapaaehtoisilla. Itsearviointitutkimuksessa** 100 % koki tuotteen suojaavan ihoa kahden viikon koekäytön aikana, ja 85 % koki sen rauhoittavan ihoa (sekä lievittävän kutinaa).
*Kliininen testi, N=21, 4 h. **Itsearviointi, N=20, 1-3 viikkoa.
Tehoaineet näkyvät siis käytännössä sekä mittaustuloksissa, että parempana ihotuntumana: vähemmän kiristystä ja punoitusta, enemmän pehmeyttä, kosteutta ja rauhallista ihoa.